Hlavní chod

Závitky s celerem a bramborovou kaší

Hovězí plátky naklepeme, osolíme, opepříme, potřeme hořčicí, dáme plátky angl.slaniny, vajíčko, mrkev(okurku), špek nebo uzené. Závitky posypeme trochou papriky a gril.kožením a sepneme párátky. Do hrnce dáme olej, nakrájenou cibuli, vložíme závitky a orestujeme, potom podlijeme vodou a dusíme. Dále dáme do zapékací misky nakrájenou cibuli a " přiměřeně" nastrouhaný celer, trochu másla, jemně osolíme, vložíme již podušené závitky, podlijeme trochou vývaru a dáme do trouby péct. Když cibulka i celer zhnědnou, přelijeme zbytek vývaru, lehce zahustíme kukuřičným škrobem a dle chuti přidáme sůl a pepř. Jako příloha je nejlepší bramborová kaše na kterou položíme na kroužky usmaženou cibuli, ozdobíme listem salátu a dušenou mrkví. Samozřejme, že závitky je možné připravit i z jiného masa - kuřecí, vepřové, králičí a pozměnit náplň závitku. Výborné jsou též závitky z čerstvých hřibů a jako příloha bramborové šišky - ale trochu větší.  Dobrou chuť. 

Libuše Halbrichová - Kněžmost

 

Sladké vdolečky od babičky z Dražic n/J.

na kvásek 3dkg kvasnic,3 dkg cukru,1/4 l vlažného mléka
dále 1/2 kg polohrubé nebo hladké mouky
3 dkg tuku lehce rozehřát
1 celé vajíčko
1/4 lžičky soli
Postup : necháme vzejít kvásek, pak do mísy mouka, kvásek, a ostatní,zadělat těsto a nechat kynout na teple cca 1/2 hodiny. Na vále těsto lehce vyválíme a skleničkou děláme kolečka nebojiné tvary. Smažíme ve vrstvě oleje z obou stran do zlatova. Vdolečky mažeme nebo plníme domácí zavařeninou a můžeme ozdobit šlehačkou. Je to levné, dostupné ze surovin, které většínou máme doma a rychlé. Na tyto vdolečky byla vždy u babičky fronta.Lze použít i jako dezert.

Marcela Kulčerová

 

Kastrolková živáňská

Na pomaštěný pekáč dáme nakrájenou slaninu, na kolečka krájené syrové brambory (5mm), osolíme, pokmínujeme, poté naklepeme hovězí (zadní), vepřové maso (kýta) a játra. Nakrájíme na stejnoměrné malé plátky, okraje nařízneme, osolíme, opepříme a posypeme červenou paprikou. Na kolečka krájíme cibuli, klobásu, feferonku, rajská jablíčka a nasekanou petrželovou nať. Vše se vrství na sebe jako např. francouzské brambory. Navrch opět pokládáme brambory a posypeme petrželovou natí. Zalijeme masovým vývarem a pečeme - nejdříve zprudka 15 min., poté mírně 1,5 hodiny. Po celou dobu pečení neodkrýváme. Jako příloha se podává kyselá okurka.

Marie Ševelová, Mladá Boleslav

 

Kuře s bramborami na smetaně

(pojizerský pokrm podle V. Jakouběové)

1 kuře

10 - 12 brambor

1/4 l smetany

sůl, drcený kmín, pepř, paprika

Oloupané brambory rozkrájíme na osminky, rozprostřeme do pekáče, osolíme a okmínujeme. Kuře rozporcujeme na osm částí, omyjeme, osušíme a každý kousek ze všech stran osolíme. Maso naskládáme na brambory a posypeme kořením. Vše zalijeme smetanou, přiklopíme a vložíme do trouby. Přibližně za půl hodiny odkryjeme a dopečeme domekka.

PhDr. Jaromír Jermář

 

Kuba

Uvaříme kroupy, též brambory a ty rozmačkáme. Namočíme sušené houby a trochu povaříme. Potom vymažeme pekáček sádlem a vkládáme brambory, kroupy , houby, usmaženou cibulku, česnek , sůl, pepř, majoránku, skvarkové sádlo a nakrájené uzené. Vše promícháme a dáme péci.

Jaroslava Nosálková, Mladá Boleslav

 

Slané škubánky

Uvaříme do měkka oloupané brambory, slíjeme vodu, ale trochu ponecháme a posypeme trochou polohrubé mouky. Necháme přejít varem. Pořádně rozšťoucháme, aby se nevytvořily žmolky. Ještě za horka vykrajujeme lžící a děláme malé placičky nebo šišky. Po všech stranách opékáme na sádle. K tomu paní Nosálková dělá jako přílohu mističky z točeného salámu. Ty se opečou na jedné straně, vytvaruje se "mistička" a naplní usmaženými vajíčky. Navrch můžeme dát kuličku hroznového vína.

Jaroslava Nosálková, Mladá Boleslav

 

Balounův bramborák

1.) Připravíme klasickou směs na bramborák:
- 1 kg brambor oloupeme a nastrouháme na jemno
- 3 lžíce hladké mouky
- 1 vejce
- 2 kávové lžičky soli
- 2 lžičky majoránky
- 1 lžička drceného kmínu
- půl paličky česneku (v případě česneku z Číny celou paličku)
Důkladně promísíme a necháme hodinu odležet.
2.)Nejlépe den předem naložíme „čínu“:
- Kuřecí nebo krůtí maso nakrájíme na kostky
- Pórek nakrájíme na hrubší šířku plátku a dbáme na to, aby bílá část pórku aby zhruba stejného množství, jako nakrájený zelený konec pórku
- 1 plechovka ananasu na kousky se šťávou nebo čerstvý ananas
Naložíme spolu se dvěma lžícemi sojové sladké omáčky na ca 24 hodin. Následně tepelně na pánvi zpracujeme tak, aby se nevyvařila šťáva z ananasu.
3.) Nastrouháme na struhadle pro strouhanku čerstvý parmazán (nejlépe Gran Padano)
Bramboráky usmažíme - na velikost pánve - na oleji. Necháme je na ubrousku osušit od oleje.
Na talíř položíme bramborák, na něj dáme kuřecí směs i s trochou šťávy a zasypeme parmazánem.

Aleš Baloun

 

Gulášek bez vody
½ kg hov. kližky
½ kg vepřového plecka
1 kg cibule
1 kostka sádla
4 rajčata, 4 papriky
30 dkg suchého salámu vcelku ( turistický)
Sůl, pepř, papriku
Nakrájíme kilo cibule a na rozpuštěné celé kostce sádla osmahneme dozlatova. Jakmile je cibulka zlatavá, rozdělíme do dvou hrnců na polovic na jednu cibulku dáme hovězí, na druhé vepřové, osolené a opepřené a zvlášť dusíme až bude maso měkké, POZOR NEPODLÉVÁME VODOU !!! V tom je ten zázrak. Jen hlídáme a mícháme.
Papriky a rajčata nakrájíme,rozdělíme na polovinu a přidáme k masům společně s nakrájenou vysočinou, kterou rozdělíme taky na polovinu. 15 minut podusíme a poté obě masa smícháme.
Podáváme s chlebem a chlazeným pivem.

Pavla Polesná, Kosmonosy

 

Česká klasika

1 hrnek sušených hub

4 brambory

2 vejce

100 ml. smetany na vaření

2 lžíce hladké mouky

150 ml zakysané smetany

čerstvý kopr

sůl, kmín, ocet
Brambory oloupané a nakrájené na kostičky uvaříme do měkka asi v litru vody spolu s houbami, osolíme a přidáme kmín. Jakmile je vše měkké, sladkou smetanu rozkvedláme spolu s moukou a přilijeme do polévky a povaříme. Zmírníme a přidáme zakysanou smetanu a rozmíchaná vejce, babička je před tím usmažila. Přidáme nasekaný kopr, kdo ho má rád, dochutíme a podle potřeby přidáme ocet. Je to česká klasika a pokaždé chutná.

Pavla Polesná, Kosmonosy

 

Tradiční vinné boleslavské klobásy

Poměr surovin:
45 % libového vepřového masa (kýta nebo plecko)
35 % tučného vepřového masa z bůčku
7 % tvrdých rohlíků
7 % přírodního bílého vína
6 % mléka
Koření na 10 kg vinných klobás:
100 g soli
10 g mletého pepře
4 g citrónové kůry
4 g muškátového květu

Maso dvakrát umeleme na masovém strojku co nejjemněji. Tlustý bůček stačí jednou. Do velké nádoby dáme rohlíky rozmočené v mléce a co nejlépe je rozetřeme tak, aby i kůrky byly ůplně najemno. Přidáme jemně umleté libové maso a mícháme tak dlouho, až se maso spojí s rohlíky a mlékem. Do této hmoty přidáme sůl, mletý pepř, muškátový květ, citronovou kůru, přírodní bílé víno a vše dobře propracujeme. Nakonec přidáme mleté tučné vepřové maso a mícháme již jen tak dlouho, aby tučné maso zůstalo ve hmotě v jemných, sotva znatelných kouscích, ale ne úpně rozmačkáno.
Směs plníme do vyčištěných a propláchnutých skopových střívek nebo do vyčištěných tenkých vepřových střev.

Klobásy stočíme do kolečka a propíchneme špejlí. Obalíme v trojbalu nebo jiném těstíčku a smažíme na oleji. Přílohou můžou být vařené brambory, ale hlavně bramborový salát. Klobásy se dají udělat i jen poprášené hladkou moukou a opečené přírodně na pánvi.

Simona Škábová

 

Zapečené vinné klobásy

500g hladké mouky
100g másla
20g vykynutého droždí

Zpracujeme na tuhé těsto a dáme vykynout. Dobře vykynuté těsto vypracujeme se 120ti gramy másla, jako máslové těsto, potom ho tence rozválíme, třikrát přeložíme a dáme do studena odpočinout. Pak znovu vyválíme (asi na centimetr silně) a nakrájíme na širší proužky. Do nich zabalíme kousky uvařené studené klobásy, dáme na plech, potřeme rozšlehaným vejcem a rychle do zlatova upečeme (dnes můžeme použít hotové listové těsto a klobásy zabalit na způsob kremrolí).

Mgr. Helena Červená

 

Kuře s bramborami na smetaně

1 kuře

10 - 12 brambor

1/4 l smetany

sůl, drcený kmín, pepř, paprika

Oloupané brambory rozkrájíme na osminky rozprostřeme do pekáče, osolíme a okmínujeme. Kuře rozporcujeme na osm částí, omyjeme, osušíme a každý kousek ze všech stran osolíme. Maso naskládáme na brambory a posypeme kořením. Vše zalijeme smetanou, přiklopíme a vložíme do trouby. Přibližně za půl hodiny okryjeme a dopečeme doměkka.

PhDr. Jaromír Jermář

 

Chudáci

cuketa

velký brambor

grilovací koření

lžička oleje

granulovaný česnek na obalení

vejce

mouka

strouhanka

na ozdobu - osmažená cibule kečup (nemusí být)


Syrový brambor oloupeme a nakrájíme na slabé plátky necelý půl centimetr, to samé uděláme s cuketou. Na talířek dáme grilovací koření, sůl, lžíčku oleje a smícháme. Cuketu obalíme z každé strany kořením, přiložíme z obou stran plátek bramboru a obalíme v hustém těstíčku a ve strouhance.
Opatrně dáme smažit - nejlépe v kokosovém tuku. Hotové posypeme osmaženou cibulkou a kečupem, podáváme se zeleninovým salátem.

Varianta 2: postupujeme stejně, pouze-místo cukety dáme plátek gothajskýho salámu nebo šunky.

Vladimír Vítek, Chotětov

 

Opečené maso paní Anny

1 kg vepřové kýty

sůl

celý pepř

celé nové koření

cibule

5 stroužků česneku

Vše vložíme do tlakového hrncepapináku a vaříme asi čtvrt hodiny tak, aby maso bylo tužší. Maso vyjmeme, vývar použijeme na polévku.

Po vychladnutí krájíme na slabé plátky, můžeme trochu popepřit a dáme orestovat na sucho, jenom pánev potřeme olejem. Hotové dáme na talíř, obložíme zeleninou a podáváme s bramborovou kaší nebo orestovanými brambory.

Anna Vignerová, Veselá

 

Buchty Vojačky

Do klasického kynutého těsta se zamíchá celý mák (zhruba velká hrst na 1 kg mouky). Vykynuté těsto se plnilo povidly nebo makovou nádivkou zahuštěnou strouhaným perníkem, případně obojím.

Eva Pinkasová

 

Jizerský kapr na smetaně

6 - 8 porcí kapra zbavených páteřní kosti

3 velké cibuje

2 menší žluté papriky

4 střední rajčata

5 stroužků česneku

1/4 l smetany na vaření

bílý pepř, sůl

Kapra osolíme, opepříme (trochu více) a necháme odležet 2 hodiny. Porce kapra po obou stranách prudce opečeme (cca 1 minutu) a odložíme na talíř. Cibuli nakrájíme na tenká kolečka a na výpeku zesklovatíme. Do zapékacího pekáčku poklademe 1/2 opečené cibule. Pod každou porci kapra dáme na jedku cibuli 2 kolečka papriky, 2 kolečka rajčat a plátky česneku. Vše mírně podlijeme výpekem a trochou vody, přiklopíme a 20 minut zapékáme na mírném ohni. Poté zalijeme smetanou a zapékáme tak, aby smetana mírně zhoustla. Podáváme s vařenými opečenými, na plátky nakrájenými brambory.

Vojtěch Brož, Mladá Boleslav

 

Kuřecí řízky se zeleninou

4 kuřecí řízky

po 4 ks červené, zelené a žluté papriky

2 větší cibule

4 větší rajčata

1 citrón

sůl, mletý pepř, drcený kmín, tymián

tuk

Kuřecí řízky můžeme mírně z jedné strany naklepat, osolíme a mírně opepříme a přichutíme drceným kmínem. Mírně orestujeme a vložíme do pekáče. Zvlášť na pánvi orestuje cibuli, papriky nakrájené na nudličky a rajčata bez slupek. Ochutíme tymiánem. Tuto směs nakupíme na řízky a na vrch pokládáme kousek citrónu. Zapékáme 20 min. v troubě.

Miluše Fričová, Mladá Boleslav

 

Rybí filé zapečené se zeleninou a vejci

4 kostky rybího filé

sterilovaná zelenina (hrášek, mrkev)

6 ks vajec

trochu mléka

sůl, drcený kmín, tuk

Kostky filé osolíme, posypeme drceným kmínem, mírně orestujeme a vložíme do pekáče. Kolem poklademe sterilovanou zeleninu. Vajíčka s mlékem rozkvedláme, osolíme a filé zalijeme. Zapékáme.

Miluše Fričová, Mladá Boleslav

 

Krůtí roláda

1 kg krůtího masa

2 párky

20 dkg šunky

3 kyselé okurky

2 menší cibule

5 ks vajec

sůl, pepř, drcený kmín, staročeské koření

Krůtí maso z jedné strany mírně naklepeme, osolíme a mírně opepříme. Vajíčka usmažíme, mírně osolíme a rozprostřeme na plát masa. Překryjeme šunkou, poloříme párek a na proužky nakrájenou cibuli. Svineme do rolády, převážeme nití, posypeme drceným kmínem a staročeským kořením. Podlijeme vodou a přidáme tuk. Pečeme přibližně 1 1/2 hodiny.

Miluše Fričová

 

Dědečkův staroboleslavský paprikáš

Hovězí nebo vepřové maso

kysaná smetana nebo mléko s trochou hladké mouky

cibule

tuk, máslo

sladká paprika, pepř, ocet, sůl

Na zpěněnou cibuli přidáme trochu octa, maso orestujeme, podlijeme a dusíme tak dlouho, až maso změkne.

Zahustíme smetanou nebo mlékem do kterého jsme rozkvedlali mouku. Před podáváním zamícháme lžíci sladké papriky rozpuštěné v másle.

Magda Navrítilová, Mladá Boleslav